Hayattaki en heyecan dolu anlardan biridir bebeğimizi kucağımıza aldığımız o ilk an!

Her şey durur, bir tek o ve biz varmışız, başka da hiçbir şeyin önemi yokmuş gibi olur. Bu mutluluğun ve heyecanın emzirme sorunları ile gölgelenmemesi için hamilelikten itibaren bilgi edinmek ve önlem almak son derece önemli.

göğüs ucu yarası meme ucu yarası gögüs ucu yaraları nasıl geçer krem

Hamileliğin esnasında emzirmeye dair okudukların, doğumun ile birlikte bebeğini sık sık emzir hatırlatmaları eşliğinde, bebeğini en iyi şekilde beslemek büyütmek kaygılarını bir arada yaşıyor olmalısın. Emzirirken doğru emzirme tekniği kullanmamak, hamilelik ve doğuma bağlı hormonal değişimle kuruyan ve hassaslaşan göğüs uçlarında, göğüs ucu yaraları ve göğüs ucu çatlakları oluşması, zor olan lohusalığı çekilmez bir hale sokabilir.

Göğüs ucu yaraları mikropların giriş kapısıdır…

Göğüs ucu çatlakları ve göğüs ucu yaraları için erken yardım alınmalı.

Meme ucundaki yaralar ve çatlaklar mikropların giriş kapısıdır. Mikroplar elleriniz ve giysilerinize her temas eden eşya yüzeyinden bulaşır. El yıkanmadığı, göğüs uçları temizlenmediği takdirde, mikroplar göğüs ucu çatlakları sayesinde oluşan giriş kapısından içeri girip, meme ucundaki kanalları tıkayabilir. Mastit oluşmuş yahut benzer bir mikropla enfekte olmuş ve tıkanmış süt kanalları yüzünden anne sütünün dışarı akması bozulur. Bebek annesinin memesini emerken gelmeyen süt sebebi ile memede sinirlenir. Boşalmayan meme süt üretimini azaltır. Bu oluşan tablonun akabinde anne göğüs ucu yaraları ile çektiği aşırı acıdan bebeğini emzirmeyi bırakıp mamaya dönebilir.

Maalesef bu nadiren yaşanan bir durum değil. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de her iki anneden biri bu acı tabloyu yaşıyor. Tedavi edilmeyen göğüs ucu çatlakları, bebeklerin sağlıklı gelişimi ve büyümesi için ihtiyacı olan herşeyi barındıran anne sütünden mahrum kalması ile sonuçlanıyor.

gögüs ucu yarasına ne iyi gelir Gögüs ucu yarasına ne iyi gelir Kadınlar Kulübü meme başı çatlağı en iyi göğüs kremi gogus ucu catlaklari
Mumsy Natural Göğüs Ucu Kremi için tıkla!

Göğüs ucu yarasına ne iyi gelir?

 1. Doğru emzirme tekniğinin uygulanması
 2. Doğumdan önce göğüs uçlarının Mumsy Natural Göğüs Ucu Kremi ile emzirmeye hazırlanması
 3. Doğumun ardından, her emzirme sonrası Mumsy Natural Göğüs Ucu Temizlik Losyonunu memeye sıkıp, göğüs uçlarını steril pamuk ile silin. Kuru meme uçlarına Mumsy Natural Göğüs Ucu Kreminin sürülmesi
 4. Göğüs uçlarının havalandırılması
 5. Göğüs uçlarının hava alması için kaliteli bir göğüs kalkanı kullanılması. Göğüs kalkanını plastik/silikon ürünlerden seçmek zorunda değilsiniz. Kendi göğüs kalkanınızı yapabilirsiniz*.

*Göğüs ucu çatlaklarınız olduğu müddetçe sentetik içerikli göğüs pedi kullanmanızı önermeyiz.

Göğüs ucu yarası nasıl geçer?

Emziren annelerin yaşadığı göğüs ucu yarası, doğru emzirme, cildin pH’ına uyumlu temizlik ve hijyene dikkat ederek, uygun ürünlerle düzenli bakım ile mümkündür.

Emzirmeye boyunca:

 • Emzirmeye ilk olarak yara bulunmayan veya daha iyi durumdaki taraftan emzirin. Bebek, sunulan ikinci memeyi nazikçe emme eğiliminde olacaktır.
 • Doğru emzirme tekniklerini uygulamadığınızda ilk emzirme kötü durumdaki memeyi daha da fazla incitme eğilimindedir
 • Bebeği memeye tutturmadan hemen önce memeye kısa bir buz uygulaması (buzu bir bezin arasında tutarak), bölgeyi uyuşturmaya yardımcı olabilir.
 • Emzirmede hangi tutuşun en rahat olduğunu belirlemek için farklı emzirme pozisyonlarını deneyin.
 • Emzirme çok ağrılıysa, mastit riskini azaltmak ve süt akışını sürdürmek için yaralı memeden süt sağarak memeyi boşaltmak çok önemlidir. Pompalama çok acı vericiyse, el ile sağmayı deneyin. (Doğru süt sağma ve pompa için doğru aparat seçiminde bir uzmana danışarak ilerleyin.)

Emzirme sonrasında:

Emzirme aralarında:

 • Cildinizi havalandırın. Etrafınız müsait oldukça cildinizi kapatmadan, açık bir şekilde havalandırın
 • Cildinizi kapatmanız gerektiğinde sadece %100 pamuklu ürünler tercih edin.

**Mumsy Natural kullanıcılarının bu ve benzer sorularını instagram accountumuzu yöneten emzirme danışmanımız cevaplıyor…

Göğüs çatlağına mumsy natural iyi gelir göğüs ucu yarasına mumsy natural iyi gelir en iyi meme ucu kremi Mumsy Natural meme ucu kremi

Mumsy Natural

Dermatolojik cilt bakım markası Mumsy Natural, dünyada 29 yıl, Türkiye’de 6 yılı aşkın süredir annelerin konforu, bebeklerin sağlıklı ve mutlu gelişimine katkı sağlamak için çalışıyor. En iyi organik içerikler ve kaliteli hizmet ilkelerini benimseyen marka, uzmanlarıyla birlikte yaptığı çalışmalar ile anneler ve bebeklerin cilt sağlığı ve bakımı konusunda premium ürünler sunuyor. Mumsy Natural®, yenidoğanlar, bebekler, çocuklar, hamilelik öncesi ve sonrası dönemi için; gebeler ve yeni annelere yönelik cildin özel ihtiyaçlarına premium dermo-kozmetik ürünler geliştirmektedir. Mumsy Natural® ürünleri yapay renklendiriciler, kokular, petrokimyasallar ve koruyucu maddeler içermez. Marka, hayvanlar üzerinde test yapmıyor, çevreye ve adil ticarete saygı duyuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ad Soyad *