Anne sütünün içeriği bireyler arasında farklılıklar gösteriyor. Bu farklılıkların nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte beslenme şeklinin, vücut kompozisyonunun ve bebeğin kız ya da erkek olmasının da bu farklılıklarda berlirleyici rolü olduğu düşünülüyor.

Doğumdan hemen sonra annenin sütü, bebeğin gelişmekte olan bağışıklık sisteminin üstesinden gelemeyeceği zararlı bakterilerin çoğalmasını önleyecek antikorlarla ve moleküllerle doludur.

Bebek dış dünyaya daha fazla maruz kalmaya başladığında, yani doğumdan 1 ay / 40 gün sonra bağışıklık sistemi gelişmeye başlar. Aynı zamanda anne sütünün bileşiminde de birtakım değişilikler meydana gelir. Anne sütünü içeriği ay, gün hatta dakika içinde bile değişebilir. Örneğin yedi aydan daha uzun süre bebeğini emziren bir annenin sütündeki çinko, bakır ve potasyum seviyelerinin emzirmenin ilk aylarında olduğundan daha düşük olduğu biliniyor. İlk bir aylık emzirme süresinden sonra anne sütündeki antikorlar %90 oranında azalırken bebek için gerekli olan yağların ve diğer besin maddelerinin oranı artıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Name *