Gece emzirmenin neden önemli olduğunu anlamak, emzirme sürecinde daha rahat ve başarılı olmanıza yardımcı olabilir.

Anne sütü üretimi bebeğin talebine karşı arz esasına göre çalışır.

Yukarıda ne demek istedik? ▶️ Anne memesinden ne kadar çok süt alınırsa, memeleriniz doğal olarak o kadar çok süt üretecektir. Bu durumda formül şu:

DOLU MEMELER = AZ SÜT

BOŞ MEMELER = DAHA FAZLA Anne sütü üretilmesini sağlar.

Gece vakti emzirmenin faydaları:

  • Vücudumuzda prolaktin seviyeleri sirkadyen bir düzeni takip eder, yani prolaktin hormonu geceleri gündüze göre daha yüksektir. (Bebeklerin geceleri emmek istemelerine şaşmamalı! Çünkü insanoğlu geceleri daha fazla süt yapıyor!) — Bu bahsettiğimiz prolaktin seviyeleri ile ilgili süreler anneden anneye değişir, ancak prolaktin seviyeninizin akşam 22.00 ile sabah 07.00 arasında yükselmesini bekleyebilirsiniz.
  • Anne sütünün içeriği, uykuyu desteklemek için geceleri değişir ve bebeklerin daha kolay uykuya dalmasına yardımcı olan melatoninde anne sütü içeriğinde artar.⤵️
  • Anne sütü, vücut tarafından melatonini (uykuya neden olan ve düzenleyen hormon) yapmak için kullanılan bir amino asit olan triptofan içerir. = Bu da bebeğin gece uyumasına yardımcı olur.
  • Emmek, bebeğinin tok ve uykulu hissetmesini sağlayan kolesistokinin (CCK) adı verilen bir hormon salgılamasını sağlar.

Anne sütü geceleri yüksek miktarda melatonin içerirken, gündüz melatonin seviyeleri tespit edilemez. Bu da, anne sütünün gece saatlerinde bebeklerin uykuya dalmasına (ve kalmasına) yardımcı olmasının mucizevi nedenlerinden biridir.

  • On sekiz farklı çalışmanın sonuçları, bebeklerini gece sadece emziren annelerde SID (ani bebek ölümü sendromu) riskinin tam %50 oranında azaldığını göstermiştir.

Uzmanlar, bir bebeğin her gece uyanmasının hayatta kalmak için bir savunma mekanizması görevi gördüğünü düşünmektedir. Emziren annelerin genellikle bebeklerini geceleri yakınlarında tutmaları ve düzenli olarak kontrol etmeleri bu teoriyi destekler.

  • Emzirmek ayrıca emziren ebeveyn için doğal olarak rahatlatıcı ve uyku vericidir, onları uykulu yapan oksitosin ve prolaktin gibi hormonları serbest bırakır.

Araştırmalar, emziren annelerin bebeklerini formül mama veya karışımla besleyen annelere göre daha fazla (45 dakika daha fazla) uyuyabildiklerini göstermiştir.

  • Bir çalışma, 1 – 6 ay arasında emzirilen tüm bebeklerin %64’ünün geceleri bir ila üç kez emzirildiğini göstermiştir. Bu bebeklerin kilo alımlarının yaklaşık %20’si gece emzirilmesinden kaynaklanmaktadır.
  • Gecenin bir yarısı emzirmek veya süt sağmak için uyanan annelerin süt üretimlerini daha düzenli ve tutarlıdır. Bu gece emzirmeleri arz ve talep dengesine hizmet eder: Göğüslerinizi ne kadar çok boşaltırsanız, o kadar çok süt üretecek ve süt ürettikçe sütünüzü, süt üretiminizi koruyacaksınız.

Mumsy Natural

Dermatolojik cilt bakım markası Mumsy Natural, dünyada 29 yıl, Türkiye’de 6 yılı aşkın süredir annelerin konforu, bebeklerin sağlıklı ve mutlu gelişimine katkı sağlamak için çalışıyor. En iyi organik içerikler ve kaliteli hizmet ilkelerini benimseyen marka, uzmanlarıyla birlikte yaptığı çalışmalar ile anneler ve bebeklerin cilt sağlığı ve bakımı konusunda premium ürünler sunuyor. Mumsy Natural®, yenidoğanlar, bebekler, çocuklar, hamilelik öncesi ve sonrası dönemi için; gebeler ve yeni annelere yönelik cildin özel ihtiyaçlarına premium dermo-kozmetik ürünler geliştirmektedir. Mumsy Natural® ürünleri yapay renklendiriciler, kokular, petrokimyasallar ve koruyucu maddeler içermez. Marka, hayvanlar üzerinde test yapmıyor, çevreye ve adil ticarete saygı duyuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ad Soyad *