Tıkalı Meme Ucu Gözenekleriyle (Süt İncisi) Nasıl Başa Çıkılır?

SÜT İNCİSİ, ya da içi süt dolu kabarcık. Emzirirken canınızı çok yakan mini minnacık beyazlık… Bu fotoğrafta macro çekilmiş ve büyütülmüş hali, içinde ki sütü görebiliyorsunuz değil mi?

Tıkalı bir meme ucu kabarcığı veya süt incisi, bir süt kanalının veya meme ucu gözeneklerinin sonunda meme ucunda oluşan küçük beyaz veya sarı bir noktadır. Süt incisi ve kabarcıkları bir çok emziren anne yaşar. Bazıları kendiliğinden geçer, bazılarında ise uzun süre ve bebek emerken anne acı ile emzirir. Gerekli önlemler alınmadığında bazen süt kanalı tıkanıklığına, mastite doğru hızla götürebilir.

Bu küçük, süt dolu kistlerin veya tıkanıklıkların, kalınlaşan ve sertleşen anne sütü tarafından oluşturulduğu düşünülmektedir.

gögüs ucu yarasına ne iyi gelir Gögüs ucu yarasına ne iyi gelir Kadınlar Kulübü meme başı çatlağı en iyi göğüs kremi gogus ucu catlaklari

Süt incisi kabarcığınız varsa, pürüzsüz, parlak, tekil bir beyaz nokta gibi görünebilir (beyaz nokta sivilcesine benzer). Süt kabarcıkları genellikle tıkalı bir süt kanalıyla ilişkilendirilir, ancak tıkanmış kanallara da neden olabilirler.

Meme başı kabarcıkları ve kabarcıkları hakkında, bunların nasıl tedavi edileceği de dahil olmak üzere bilmeniz gerekenler burada…

Meme Ucu Kabarcığı ile Emzirme

Bir meme ucu kabarcığı emzirme sırasında aşırı ağrıya neden olabilir veya sizi hiç rahatsız etmeyebilir. Ağrılı değilse, kabarcığı kendi haline bırakın ve normalde yaptığınız gibi sık sık emzirin.

Bir süt kabarcığı ağrılıysa, emzirmek istemeyebilirsiniz. Bununla birlikte, anne sütü üretimini ve miktarını korumak için sık emzirme gereklidir ve tıkanmış kanalları, göğüs tıkanıklığını ve mastiti önlemenin yanı sıra kabarcığın yerinden çıkmasına yardımcı olabilir.

Ağrı dayanılabilirse, mümkün olduğunca sık emzirmeye devam edin. Cildinizin dayanabileceği sıcaklıkta bir temiz bez ile kabrcığın olduğu yerde sıcak kompres yapın. Çok ağrılıysa, anne sütünüzü pompalayın. Kaliteli bir göğüs pompası kabarcığın çıkarılmasına yardımcı olabilir.

Emzirmeye Devam ederek Meme Başındaki Kabarcıkları Tedavi Edin

Bir meme ucu kabarcığınız oluştuysa, iyileşmesini beklerken rahatsızlığı en aza indirmek isteyeceksiniz. Yaşadığınız ağrıyı hafifletmek ve kabarcığın iyileşmesine yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey var:

  • Sık sık ve uygun teknikle emzirin. Doğru emzirme teknikleri kullanarak, sık sık emzirerek, emzirme pozisyonlarını değiştirerek ve dar üstler ve balenli sütyenlerden kaçınarak süt kanallarının tıkanmasını önlemeye yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca, bebeğinizin doğru şekilde memeyi tuttuğundan emin olun.
  • Temiz tut. Temiz eller ve temiz bir bezle kabarcığın etrafındaki alanı temizleyin. Tapa kabarcıktan dışarı çıkıyorsa, gevşetmek için parmağınızı kullanabilir veya yavaşça dışarı çekebilirsiniz. Masaj yapabilirsiniz
  • Yavaşça bastırın. Dayanabiliyorsanız, tıkalı inciyi gevşetmek veya serbest bırakmak için balonlaşmış incinin üstünden hafif, yavaş, basınç uygulamayı deneyebilirsiniz.
  • Nemlendirin, masaj yapın ve ısı uygulayın. Nemlendirmek ve ısı uygulamak tıkanmış süt kanalını ve kabarcığını gevşetmeye ve sebep olan bir pıhtılaşmış süt tıkacını serbest bırakmaya yardımcı olabilir.
  • Buz paketleri veya soğuk lahana yaprakları kullanın. Soğuk bir kompres bazen göğüslerinizdeki ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Ağrı kesici kullanımları için mutlaka sizi takip eden uzmana danışmalısınız.
  • Göğüs kalkanı kullanın. Bu ürünler, göğüslerinizi sütyeninizin veya giysinizin kumaşından, kabarcığa sürtünerek ve rahatsızlığa neden olursa, koruyabilir.
Mumsy Natural Doğal Pişik Kremi

Mumsy Natural

Dermatolojik cilt bakım markası Mumsy Natural, dünyada 27 yıl, Türkiye’de 4 yılı aşkın süredir annelerin konforu, bebeklerin sağlıklı ve mutlu gelişimine katkı sağlamak için çalışıyor. En iyi organik içerikler ve kaliteli hizmet ilkelerini benimseyen marka, uzmanlarıyla birlikte yaptığı çalışmalar ile anneler ve bebeklerin cilt sağlığı ve bakımı konusunda premium ürünler sunuyor. Mumsy Natural®, yenidoğanlar, bebekler, çocuklar, hamilelik öncesi ve sonrası dönemi için; gebeler ve yeni annelere yönelik cildin özel ihtiyaçlarına premium dermo-kozmetik ürünler geliştirmektedir. Mumsy Natural® ürünleri yapay renklendiriciler, kokular, petrokimyasallar ve koruyucu maddeler içermez. Marka, hayvanlar üzerinde test yapmıyor, çevreye ve adil ticarete saygı duyuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ad Soyad *