Doğumdan hemen sonra, bebekler ten tene temas edecek şekilde annesinin bedenine yerleştirildiğinde, içgüdüsel olarak annesinin memesine giden yolu nasıl bulacaklarını bilirler. Bunun için bu havalı terime “meme emeklemesi” denir.

Yenidoğan bebekler memeye birkaç şekilde emeklemenin yolunu bulur:

💙 Meme uçlarınızda bulunan Montgomery bezleri adı verilen küçük yuvarlak yumrular, bebeklerin kokusunu alabilecekleri bir sıvı salgılayarak meme ucunu bulmalarını kolaylaştırır.
💙 Meme uçlarınız ve areolanız hamilelikte daha koyu hale gelir, bu da bebeğin memenin nerede olduğunu görmesini sağlar.

💙 Anne karnında bebeğinizi kaplayan amniyotik sıvının kokusu ve tadı meme ucunuzla/areolanızla aynıdır ve bebeğinizin göğsünüzün o kısmına tutunması için bağlantı kurmasına yardımcı olur.

💙 Bacaklarını doğuştan gelen bir adım atma refleksiyle kullanan bebeğiniz yavaşça göğsünüze doğru ilerleyecek ve ağzını açmaya başlayacaktır. Kısa bir süre sonra, bebeğiniz hazır olduğunda emecektir. Memeye emekleme, bebeklerin erken dönemde etkili beslenme becerileri kazanmalarına yardımcı olur ve ten tene temas gibi, bağlanmayı teşvik etmeye yardımcı olur.

En iyi göğüs ucu yarası kremi Mumsy Natural

İlk Kolostrum Tadımı

💙 Hamilelik sırasında üretilmeye başlayan yoğun kıvamlı, sarımsı ilk süte kolostrum denir. Hamileliğinizin 2. veya 3. trimesterinde bu sütün memenizden bir miktar sızdığını fark etmiş olabilirsiniz.

💙 Kolostrum bebeğinizin doğumdan sonraki birkaç gün alacağı ilk süttür

💙 Kolostrum, bebeğinizin bağırsaklarını kaplayan ve bebeğinizi virüs ve bakterilerden koruyan immünoglobulin adı verilen antikorlar içerir. Bir çeşit probiyotik takviyesi almak gibi düşünün.

💙 Bu koruyucu elementler anne sütünün tamamında mevcut olsa da, daha sonra üreteceğiniz sütte, kolostrumda bulunan kadar konsantre değiller, bu da bebeğinizin bu “ilk” sütünü almasını çok daha önemli hale getiriyor. Yani kolostrum bebeğinizin ilk aşısı, ilk koruyucusu…

Mumsy Natural

Dermatolojik cilt bakım markası Mumsy Natural, dünyada 29 yıl, Türkiye’de 6 yılı aşkın süredir annelerin konforu, bebeklerin sağlıklı ve mutlu gelişimine katkı sağlamak için çalışıyor. En iyi organik içerikler ve kaliteli hizmet ilkelerini benimseyen marka, uzmanlarıyla birlikte yaptığı çalışmalar ile anneler ve bebeklerin cilt sağlığı ve bakımı konusunda premium ürünler sunuyor. Mumsy Natural®, yenidoğanlar, bebekler, çocuklar, hamilelik öncesi ve sonrası dönemi için; gebeler ve yeni annelere yönelik cildin özel ihtiyaçlarına premium dermo-kozmetik ürünler geliştirmektedir. Mumsy Natural® ürünleri yapay renklendiriciler, kokular, petrokimyasallar ve koruyucu maddeler içermez. Marka, hayvanlar üzerinde test yapmıyor, çevreye ve adil ticarete saygı duyuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ad Soyad *