Anne sütü en önemli besin kaynağı

Bağışıklık sisteminde en önemli besin kaynağı anne sütüdür. Anne sütü yeni doğan bebek için gerekli tüm besinleri sağlayan, kolayca sindirilebilen, sağlıklı bağırsak sindirimi ve gelişimi için en ideal gıdadır. Bağışıklık sisteminin bebeklik çağından itibaren kuvvetlendirilmesi yetişkinlik döneminde sağlıklı bir yaşam sürdürülebilmesi açısından büyük önem taşır.

Anne sütü içeriğindeki koruyucu faktörleri bebeğe direkt olarak geçmekte ve bireyin ömür boyu onu koruyacak olan bağışıklığının temellerini atar. Anne sütünde bulunan biyoaktif bileşenler bağışıklık sistemi gelişimini destekleyerek yeni doğan bebekleri enfeksiyonlara karşı korur.

Bebeğinizi ilk 6 ay mutlaka emzirin

Anne sütünün taşıdığı hayati önem tüm dünyada kavranmış durumda. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bebeklerin ilk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenmesini sağlıklı yaşam için öneriyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2025 sağlık hedeflerine bakıldığında ilk 6 ay anne sütüyle beslenmede yüzde 50’lik bir oran hedefleniyor.

Anne sütüyle ilgili hatalı uygulamaların başında emzirmeye geç başlamanın yanı sıra şekerli su verilmesi gelmektedir. Emziren annenin bebeğine ilave su vermesine gerek yoktur. Anne sütünün yüzde %88 ile %90’ı sudan oluşmaktadır. Bebeğe ek olarak verilen su, bebeğin mide kapasitesini hızlıca doldurur. Emzirmeyi olumsuz etkileyen bu faktörlere ek olarak anne sütünün yararlarının iyi bilinmemesi de başarısız emzirmenin sebepleri arasında yer almaktadır.

Araştırmalar, emzirmek isteyen annelerin yüzde 60’a yakınının emzirmeyi beklediklerinden daha erken bıraktıklarını ortaya koyuyor. Bu durumun farklı sebepleri olmakla birlikte çoğunlukla sağlık uzmanlarının annelere sağladığı yardım ve desteğin yanlış anlaşılması veya anlaşılamamış olması önde gelen sebeplerden birini oluşturuyor. Diğer yandan araştırmalar, danışmanlık alan ya da sağlık uzmanlarına doğrudan erişimi olan kadınların daha uzun süre emzirmeye devam ettiğini ortaya koyuyor.

Anne sütü hayat kurtarıyor

Yapılan araştırmalara göre anne sütü ile beslenen prematüre bebekler çok daha hızlı gelişiyor, kilo alıyor ve bu bebeklerin enfeksiyon riski çok azalıyor. Ayrıca anne bebek arasında çok daha derin bir bağ kuruluyor. Prematüre bebekler bağışıklık sistemleri henüz tam olgunlaşmadan doğdukları için enfeksiyonlara karşı korumasızdırlar. Dolayısıyla prematüre bebekler için anne sütü alımı daha da fazla önem kazanıyor.

Anne sütü en etkili ilaç

Anne sütü bebek için en ideal besin kaynağı olup faydaları, bebeğin karnını doyurmasının çok ötesindedir. Anne sütü bağışıklık sistemini güçlendirirken, aynı zamanda bebeğin de ilk aşısıdır. Bebeğin ilk 6 ayında hemen hemen tüm beslenme ve vitamin ihtiyaçlarını tek başına karşılayan anne sütü, içerdiği pek çok yararlı maddeyle de bebeği hastalıklardan korur.

Anne sütü ile beslenmenin devam ettirilmesi bebeğin bağışıklık sistemi için önemli

Anne sütü bağışıklık sistemini güçlendirmek için bebeğin ihtiyacı olan tüm besin öğelerinin kaynağı olan mucizevi bir besin. Dünya Sağlık Örgütü; sayısız faydaları nedeniyle bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmelerini, 6. aydan sonra da ek gıdalarla birlikte 2 yaşına kadar anne sütüyle beslenmeye devam etmelerini öneriyor. Bebeğinizin bağışıklık sisteminin güçlü olması için gribe yakalandığınızda bile emzirmeye devam edin.

Anne sütü içerdiği bağışıklık elemanlarından, immünglobulinler, canlı hücreler ve birçok aktif moleküller sayesinde bağışıklık sistemini destekleyen “mucize” bir gıdadır. Bu nedenle uzmanlar hastalık durumunda bebeğin anne sütü ile beslenmesinin mutlaka devam etmesi gerektiğini belirtiyor.

Altıncı aydan sonra ek gıdalara başlanmasıyla beraber, emzirmenin 2 yaşına kadar sürdürülmesi ayrı bir önem taşır.

Mumsy Natural

Dermatolojik cilt bakım markası Mumsy Natural, dünyada 29 yıl, Türkiye’de 6 yılı aşkın süredir annelerin konforu, bebeklerin sağlıklı ve mutlu gelişimine katkı sağlamak için çalışıyor. En iyi organik içerikler ve kaliteli hizmet ilkelerini benimseyen marka, uzmanlarıyla birlikte yaptığı çalışmalar ile anneler ve bebeklerin cilt sağlığı ve bakımı konusunda premium ürünler sunuyor. Mumsy Natural®, yenidoğanlar, bebekler, çocuklar, hamilelik öncesi ve sonrası dönemi için; gebeler ve yeni annelere yönelik cildin özel ihtiyaçlarına premium dermo-kozmetik ürünler geliştirmektedir. Mumsy Natural® ürünleri yapay renklendiriciler, kokular, petrokimyasallar ve koruyucu maddeler içermez. Marka, hayvanlar üzerinde test yapmıyor, çevreye ve adil ticarete saygı duyuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ad Soyad *