Doğumdan sonraki birkaç gün boyunca gelen ilk süt 

Kolostrum

Doğumdan sonra annenin göğsünden gelen ilk süt kolostrumdur. Halk arasında ağız sütü olarakta bilinir. Kolostrum hamileliğinizin son iki ayında göğsünüzde üretilmeye başlar. Yani doğumdan hemen sonra bebeğinizin gıdası göğüslerinizde hazır olur. Bebeğiniz dünyaya geldiğinde ihtiyaç duyduğu herşeyi içeren yapışkan ve sarı bir sıvıdır.

Kolostrum bebeğin geleceği için altından değerlidir.

Kolostrum yüksek oranda lökositler, hastalığa neden olan bakteri ve virüsleri yok edebilen koruyucu beyaz kan hücreleri içerir. Bebeğinizi hastalıklardan koruyacak ilk aşı niteliğindedir. Kolostrum antikor ve İmmunoglobulin bakımından zengindir

İmmunoglobulin A’dan çok zengin olan kolostrum, zengin protein yapısıyla bebeği ilk birkaç günde yeni dahil olduğu ortama karşı bağışıklık sistemini desteklemektedir. Bağırsak çeperini kaplayarak hem o birkaç günkü yoğun kaka olan mekonyum atılmasına yardımcı olur hem de oraya fırsatçı enfeksiyonların oturmasını engeller. Kolostrum yenidoğan bebeklerde mekonyumun yani ilk kakanın kolayca bağırsaklardan geçmesine yardımcı olur yani bir nevi laksatif etkisi gösterir.

Kolostrum bebek beslenmesi için eşsiz bir besin olup, içeriği taklit edilemez. Kolostrum içerisinde yüksek seviyede protein, yağ ve vitaminler barındırır.

Kolostrumun kalorisi yüksektir. Kıvamı bal gibidir, doyurucudur. Bir çay kaşığı kadarı bile bebeği doyurur.

Bebeğinin en kıymetli ilk süt olan kolostrumu alması için doğumdan hemen sonra bebeğini emzir!

Kolostrum bebeğinin bağışıklığı için, geleceği için, hayata sağlıklı bir başlangıç yapması için, olmazsa olmaz bir süt, en değerli en kıymetli.

Bebeğin için bağışıklık öğeleri içerdiği için ilk aşısı olan kolostrumun kalorisi yüksektir. Kıvamı bal gibi yoğun ve doyurucudur. Bir çay kaşığı kadarı bile bebeği doyurur. Kolostrum alan bebeğinin aç kaldığı ile ilgili endişelenme, sık sık emzir.

Bebeğinize ilk 6 ay boyunca herhangi bir özel tıbbi neden olmadıkça anne sütünden başka hiçbir şey vermenize gerek yoktur. Emzirmeye 2 yaşına kadar devam etmenizi öneririz. Anne sütü bebeğinizin büyümesi ve gelişmesi için ihtiyaç duyduğu tüm besin değerlerini karşılayacak zenginliktedir.

Anne sütü yokluğunda verilebilecek tek besin formül mama olup hiçbir neden 6 aydan önce ek gıdaya geçmeyi gerektirmez.

Anne sütü içeriği ve değerleri

*Kolostrum (1–5 days)günlerOlgun Süt (>14 gün)
Enerji50–60 kcal/100 mL65–70 kcal/100 mL
Karbonhidrat50–62 g/L60–70 g/L
 Laktoz20–30 g/L67–70 g/L
 Oligosakkaride20–24 g/L12–14 g/L
Toplam Protein14–16 g/L8–10 g/L
Toplam yağ15–20 g/L35–40 g/L
Tablo kaynak: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7402982/

resim altı açıklama: *soldaki süt emzirmeye başlandıktan 2 gün sonra sağıldı, sağdaki süt ise doğumdan sonra 20 gün sonra sağıldı.

Mumsy Natural

Dermatolojik cilt bakım markası Mumsy Natural, dünyada 29 yıl, Türkiye’de 6 yılı aşkın süredir annelerin konforu, bebeklerin sağlıklı ve mutlu gelişimine katkı sağlamak için çalışıyor. En iyi organik içerikler ve kaliteli hizmet ilkelerini benimseyen marka, uzmanlarıyla birlikte yaptığı çalışmalar ile anneler ve bebeklerin cilt sağlığı ve bakımı konusunda premium ürünler sunuyor. Mumsy Natural®, yenidoğanlar, bebekler, çocuklar, hamilelik öncesi ve sonrası dönemi için; gebeler ve yeni annelere yönelik cildin özel ihtiyaçlarına premium dermo-kozmetik ürünler geliştirmektedir. Mumsy Natural® ürünleri yapay renklendiriciler, kokular, petrokimyasallar ve koruyucu maddeler içermez. Marka, hayvanlar üzerinde test yapmıyor, çevreye ve adil ticarete saygı duyuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ad Soyad *