Kortizonlu ilaçlar, insanda böbrek üstü bezlerinden salınan kortizol adlı hormonun sentetik olarak üretilmesi ile elde edilirler. Tıpta birçok hastalıkta uzman hekimlerin önerdiği doz ve sürede kullanıldıklarında hastalıkların çok büyük kısmında tam düzelmeler sağlanabilmektedir

Bebeklerde steroid kremler, halk arasında –  kortizonlu krem olarak bilinir – kullanımı ile ilgili merak edilenleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Mehmet Cengiz anlattı.

‘‘Steroid (Kortizon) İçeren Krem Kullanımına Dikkat’’ Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Cengiz sizin için yazdı!

Bebeklerin yaygın cilt sorunlarından pişik ve ciltte döküntüsü şikayetiyle aileler tarafından bilinçsizce kullanılan ya da hekim tarafından yazılan steroid (kortizon) kremin kullanım süresine dikkat etmeyip haftalarca, aylarca kullanılması durumunda Cushing sendromu görülebilmektedir.

Tombul yanaklı, kilo alan bebekler aileleri çoğu kez mutlu eder ancak bebeğinizin hayati önem taşıyan hormonlarını üreten böbrek üstü bezleri yok olmuş olabilir ve ölümcül tuz kayıplarına varan sonuçlar gelişebilir!

Ailelerin elinde pişik için en az 1 steroid içeren krem oluyor ve bu kortizon içeren kremler vücut losyonu misali sürekli kullanılıyor. Bu yüzden dünyada Cushing vakalarının yarısı maalesef bizim ülkeden!!!

Kortizon içeren kremler hekim önerisi ile kullanılmalıdır.

Steroidler hekim tarafından bebeğe uygun görüldüğünde çok kısa süreli verilebilir. Ancak aileler kullanım süresine dikkat etmeden bu kremleri uzun süreli kullanmaktadır ya da eczaneden kendileri alıp kullanmaktadır. Lütfen basit bulduğunuz steroid içeren bir pişik kremini hekim önerisi olmadan kullanmayın!

Vücudumuzun böbrek üstü bezleri kendine yetecek kadar steroid üretir. Ancak dışardan fazla doz steroid zamanla böbrek üstü bezlerinin çalışmamasına neden olarak yok olmasına neden olmaktadır!

Kontrolsüz steroid krem kullanımı nelere sebep olur?

Böbrek üstü bezleri harap olmuş bebek, hayati önem taşıyan vücut steroidlerini üretemez ve ciddi tuz kayıpları ölümcül sonuçlara neden olabilir.

Bebeğiniz son zamanlarda aşırı kilo aldıysa, yanakları aşırı büyüdüyse mutlaka en yakın zamanda çocuk hekiminize başvurun

Uzman Doktor Mehmet CENGİZ | Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

2018 yılından bu yana Mardin Devlet Hastanesi, Çocuk Hastalıkları bölümünde görev almaktadır. Sn. Uzm.Dr. Mehmet CENGİZ sağlıklı bebek ve çocuklar için çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ad Soyad *