Pişik oluşumunu önlemek için neler yapmalıyız?

Bez bölgesinde oluşan pişikler, bebeklerde en sık görülen cilt problemlerinin başında geliyor. Ciltte pullanma, kızarıklık veya sulantılı yaralar şeklinde oluşan pişik bazen kalçalara kadar yayılabiliyor. Önlem alınmayan pişikler hızla daha fazla soruna dönüşerek, bebeklerin keyfini kaçırırken, ağrılı sancılı bir hal alabiliyor.

Pişik oluşumunun ana nedeni, cildin tahriş olması

Pişik, bebeğin alt bezinin sık değiştirilmemesi nedeniyle cildin idrar ve dışkı ile uzun süre temas etmesi, sıcak havalarda cildin terlemesi, besin alerjisi, alt bezinin bebeğin bedenine uyumsuz olarak seçilerek bebeğe küçük gelmesi veya çok sıkı bağlanması, bebeğin bezli bölgesinin nemli kalması, mantar veya bakteri enfeksiyonları ciltte pişik yapabiliyor. Pişikler doğal pişik kremleri, bebeğin altının sık sık değiştirilmesi ve havalandırılması gibi yöntemlerle genellikle tedaviye gerek kalmadan kayboluyor. Ancak alınan tedbirlere rağmen 3 gün içinde geçmeyen pişiklerde ise mutlaka bir hekime başvurmak gerekir. Çünkü geçmeyen pişiğin nedeni ikincil enfeksiyonlar, örneğin mantar enfeksiyonları olabilir.

Mumsy Natural Doğal Pişik Kremi

Pişikten korumak için sık sık bezini değiştirip, ılık suyla yıkayın!

Pişiği oluşmadan önlemek için alınması gereken önlemler

  • Bez bölgesinin temiz ve kuru olması çok önemli. Bu nedenle pişiğin önlenmesindeki en etkili kural, bebeğin altını sık sık değiştirmek! Yenidoğan döneminde her 2 saatte bir, süt çocukluğu döneminde de 4 saatte bir alt bezini mutlaka değiştirmelisiniz. Aşırı sıcaklarda ise daha sık değiştirmenizde fayda var.
  • Bez bölgesinin temizliğinde bebek sabunu da dahil hiçbir sabunu kullanmayın!
  • Bez bölgesinin temizliğini mümkünse alt bölgesini sadece su ile yıkayarak yapın. Eğer şartlar uygun değilse temizliği ılık suyla ıslatılmış pamuklu bir bezle yapmanız, bebeğinizin cilt sağlığı için çok önemli.
  • Seyahat ediyorsanız alkol içermeyen ıslak mendil kullanabilirsiniz. Cildin koruyucu tabakasını bozduğu için alkol içeren ıslak mendillerden ise kaçının. Bebeğin alt temizliği için seçeceğiniz ıslak mendilin saf pamuk ve sudan oluşmasına önem verin.
  • Kız çocuklarında bez bölgesinin temizliğini, dışkının idrar yollarına bulaşmaması için her zaman perine bölgesini hafif aralayarak önden arkaya doğru yapmalısınız. Erkek bebeklerde ise önce testis bölgesini, ardından geriye çekmeden sünnet derisini, en sonunda da anüs bölgesini temizlemelisiniz.
  • Temizliği yaptıktan sonra cildine, gözenekleri kapattığı için pudra sürmeyin. Bunun yerine çinko içermeyen Mumsy Natural Doğal Pişik Kremini ince bir tabaka halinde uygulayın.
  • Bebeğinizin bezini bağlamadan önce, 5 dakika kadar açıkta bırakıp cildinin hava almasını sağlayın.
  • Bebeğinizi tek ve kalın bir kat olarak giydirmek yerine ince birkaç kat giydirmek ortam ısısındaki değişimlere uyum sağlamayı kolaylaştırır. Terleme, havasız ve nemli kalma ile artan pişiğe mantar vb. cilt sorunları eşlik eder. Bebeğinize terletmeyen %100 pamuklu kıyafetleri ince katlar olarak giydirmek pişik sorularından korunmaya yardımcı oluyor.
  • Bebeğinizin cildini pişikten korumak için sık ve uzun süreli kullandığınız çinko kremler bir süre sonra ciltte soyulmalara sebep olabildiğinden, çinko kremleri kullanmaya ara vermelisiniz. Yahut cilt tarafından kolay emilebilen çinko içermeyen pişik kremlerini tercih edebilirsiniz.
  • Pişik oluşumunu önlemek için doğal içerikli, kimyasalsız bebek bezleri tercih edin.

Mumsy Natural

Dermatolojik cilt bakım markası Mumsy Natural, dünyada 29 yıl, Türkiye’de 6 yılı aşkın süredir annelerin konforu, bebeklerin sağlıklı ve mutlu gelişimine katkı sağlamak için çalışıyor. En iyi organik içerikler ve kaliteli hizmet ilkelerini benimseyen marka, uzmanlarıyla birlikte yaptığı çalışmalar ile anneler ve bebeklerin cilt sağlığı ve bakımı konusunda premium ürünler sunuyor. Mumsy Natural®, yenidoğanlar, bebekler, çocuklar, hamilelik öncesi ve sonrası dönemi için; gebeler ve yeni annelere yönelik cildin özel ihtiyaçlarına premium dermo-kozmetik ürünler geliştirmektedir. Mumsy Natural® ürünleri yapay renklendiriciler, kokular, petrokimyasallar ve koruyucu maddeler içermez. Marka, hayvanlar üzerinde test yapmıyor, çevreye ve adil ticarete saygı duyuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ad Soyad *