Hamile kaldığınız andan itibaren, vücudunuzda gerçekleşen pek çok fiziksel değişime şahit olacaksınız. Bu değişimlerden biri de tıp literatüründe linea nigra olarak adlandırılan göbek çizgisidir.

Latince ‘kara çizgi’ anlamına gelen bu çizgi, eğer beyaz tonlardaysa ‘linea alba’ olarak isimlendirilir. Halk arasında ise göbek çizgisi, hamilelik çizgisi veya gebelik çizgisi gibi pek çok şekilde ifade edilir

Linea Nigra, yani hamilelikte oluşan göbek çizgisi çoğunlukla göbek deliğinden kasıklara doğru uzanır. Hamileliğe özgü göbeğin orta kısmında oluşan koyu renkli çizginin anne adaylarının kafası karışıyor, bir taraftan bu çizginin oluşum nedeni bilinmediğinden herhangi bir sağlık sorununa işaret edeceği ile ilgili endişeler yaratabiliyor.

En iyi göğüs ucu yarası kremi Mumsy Natural

‘Linea Nigra’ olarak bilinen hamilelikte göbekte oluşan koyu renkli çizginin oluşum nedeni, kimlerde oluşabileceği, herhangi bir tehlikesi olup olmadığı gibi sorular karşısında anne adaylarının doğru cevaplara ihtiyacı var. Bilimsel bilgiler ile anne adayları hamileliğe bağlı gelişen vücuttaki değişimleri anlayarak stressiz bir hamilelik geçirecektir.

Hamilelikte göbek çizgisi neden oluşur?

Göbek çizgisi aslında gebelikte oluşmamaktadır. Yalnızca gebelikte bazı anne adaylarında belirgin hale gelmektedir. Hamile olduğunuz andan itibaren, vücudunuzda östrojen hormonu hızla artmaya başlar. Östrojen, embriyonun anne rahmine tutunmasına yardımcı olan, göğüslerdeki süt kanallarının büyümesinde çok büyük bir rolü olan, pelvis kemiğini gevşeterek anne vücudunu doğuma hazırlayan çok önemli bir hormondur. Tüm bunlarla birlikte gebelikte artan östrojen hormonu, ciltteki pigmentin de artmasına neden olur. Böylece göğüs ucunda koyulaşmalar ve yüz bölgesinde hamilelik maskesi olarak adlandırılan koyu lekeler görülebilir. İşte linea nigra dediğimiz göbek çizgisinin oluşumunda da artan östrojen hormonunun payı büyüktür. Bu da gebelikte salgılanan göğüs, bacak gibi bölgelerde de renk koyulaşmasına neden olan melanosit stimulan hormonunun (msh) varlığından kaynaklanmaktadır.

Hamilelikte göbek çizgisi kimlerde görülmektedir?

Koyu renkli göbek çizgisi genellikle esmer tenli veya kolay bronzlaşan gebelerde görülmektedir. Bunun dışında bazı kişilerde koyulaşmanın görülmesi bazılarında görülmemesi hususunda başka bir ayrım bulunmamaktadır.

Mumsy Natural Doğal Pişik Kremi

Hamilelikte göbek çizgisi hamilelikte bir sorunu mu işaret eder?

Gebelerin yaklaşık yüzde 75’inde koyu renkli çizgi oluşmaktadır. Herhangi bir sağlık sorunundan değil değil, tamamen hamile annenin cilt tipinin yatkınlığından kaynaklanmaktadır. Gebelik boyunca salgılanan melanosit stimulan hormonunun (msh), doğum ile sonlanmasının ardından, koyu renkli çizgi de yavaş yavaş kaybolacaktır. Bu nedenle anne adaylarının fiziksel görüntü ya da sağlık sorunu  oluşma ihtimalinden dolayı endişelenmelerine gerek yoktur.

Hamilelikte oluşan göbek çizgisi bir sağlık sorunu belirtisi değildir… Hamileliğe özgü geçici ve doğal bir değişimdir

Mumsy Natural

Dermatolojik cilt bakım markası Mumsy Natural, dünyada 27 yıl, Türkiye’de 4 yılı aşkın süredir annelerin konforu, bebeklerin sağlıklı ve mutlu gelişimine katkı sağlamak için çalışıyor. En iyi organik içerikler ve kaliteli hizmet ilkelerini benimseyen marka, uzmanlarıyla birlikte yaptığı çalışmalar ile anneler ve bebeklerin cilt sağlığı ve bakımı konusunda premium ürünler sunuyor. Mumsy Natural®, yenidoğanlar, bebekler, çocuklar, hamilelik öncesi ve sonrası dönemi için; gebeler ve yeni annelere yönelik cildin özel ihtiyaçlarına premium dermo-kozmetik ürünler geliştirmektedir. Mumsy Natural® ürünleri yapay renklendiriciler, kokular, petrokimyasallar ve koruyucu maddeler içermez. Marka, hayvanlar üzerinde test yapmıyor, çevreye ve adil ticarete saygı duyuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ad Soyad *