Temas anne karnında ilk gelişen ve insanı son terk eden duyudur.

 

Dokunma duyusu, beş duyumuzun en özel olanıdır. Diğer duyulardaki engelleri ortadan kaldırır. “Ben burdayım, ilgiliyim, yalnız değilsin.” mesajını iletir.  Bazen kelimelerin yetersiz kaldığı durumlarda bir kucaklama, içten bir sarılma yeterli olur. Sarılmak en etkili iletişim yöntemlerindendir.
Varlığını hissettiği ilk andan itibaren içinde bulunduğu yaşam alanının, annesinin rahminin dışına çıkan bir bebek için en güvenli yer,  en güvenli sığınağı yani annesinin kucağıdır. Bu nedenle, herhangi bir tıbbi engel yoksa, doğum şekline bakılmaksızın, ten tene temas anne ve bebeğin hakkı olarak görülmelidir. Bebeklerin sağlıklı gelişimi için doğdukları andan itibaren anne babalarıyla ten teması kurmaları çok önemlidir. Ebeveynlerin bebekleriyle mutlu ve sağlıklı iletişim kurmaları için mümkün olduğunca bebeklerine sarılmalarını tavsiye ediyoruz. Ten tene temasla hem bebeklerde hem de ebeveynlerde artış gösteren oksitosin gibi bazı hormonlar stresi, kaygıyı ve korkuyu azalttıyor.

Ayrıca oksitosin hormonu, doğum sürecini başlatan ve annenin yavrusunu emzirmesini sağlayan bir hormondur.  Fakat bu ana görevlerinin dışında, oksitosin beyinde korku duygusunun yönetim yeri olan amigdalanın faaliyetini geçici olarak engeller. Böylece anneler yavrularını korumak adına daha gözü kara olabilmektedir  Bu durum bebeğini sevmek için uzandığınızda bir annenin aniden sinirlenmesini, yavrularına dokunmak istediğimizde anne kedilerin ne denli öfkeli olduklarını açıklamaktadır.

 

Mutluluğun yolu sarılmaktan geçiyor, sarılınca stres azalıyor

 

Doğumu takip eden dakikalardan itibaren bebekler güvende hissetmek ve sağlıklı bir duygusal bağ kurmak için anneyle yakın temasta olmaya ihtiyac duyar. Bebekler yakın temasta ya da ona dokunulduğunda oksitosin adlı bir hormon salgılar. Bu hormonun vücutta artmasıyla stres hormonu olan kortisol ise azalır. Ayrıca oksitosin hormonu, bebekleriyle tensel temas kurduklarında babalarda da salgılanıyor.

Sarılma hem bebekler hem de ebeveynlerin fiziksel ve ruhsal sağlığı için çok önemlidir. Bebeğin güvende olduğunu hissetmesi ve huzursuz hissettiği anlarda sakinleşebilmesi için sizin kokunuzu, nefes alıp verişinizi ve kalp atışınızı duymaya ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacı gidermenin en doğal yollarından biri ten tene temasta olmaktır. Bu şekilde kurulan bir yakınlık bebeğiniz için tanıdıklık hissi yaratır ve onun için yeni olan dünyaya adım atarken ona güvende olduğu hissini verir. Aranızdaki duygusal bağın güçlenmesi ve ilişkinizde doyum sağlanması açısından da tensel temasın önemli bir rolü vardır.

Bebeğinizi kucaklamaktan kaçınmayın

 

Ten tene temasın mümkün olmadığı durumlarda ise bebeğin eline dokunarak veya ona sarılarak temas kurmak gerekli. Her dokunuş bebek için rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etkiye sahip. Bebeklerin kucağa alışmaması için sıksın kucaklanmaması gibi önerileri dikkate almayın. Bebek ve çocuklar ne kadar uzun süre sarılmak isterse onlara izin verin. Ne kadar şefkate ihtiyacı olduğunu, sizin ne kadar şefkate ihtiyacınız olduğunu onlar bilirler. Bebeğiniz ve sizin karşılıklı olarak ihtiyacınız olan ten temasını ve fiziksel yakınlığı cömertçe vermekten çekinmeyin. Ancak bu sayede bebeğiniz, kendini güvende ve huzurlu hissedebilir. Güvende hissettikçe kaygıları ve korkuları azabilir ve önünde kendisini bekleyen gelişim basamaklarına güvenle ve istekle adım atabilir.

Bebeğinize her fırsatta sarılın

 

Sarılmak bebeğinizin beyninin büyüme sürecinde uyarıcı rol oynar. Böylece anne babasının daha sık sarıldığı çocuklar zihinsel anlamda güçlenir

Sarılmak bebeklerde ve çocuklarda oksitosin hormonu salgılanmasını sağlar. Vücutta oksitosin yükselince vücutta büyüme hormonları da salgılanır ve bebeğin fiziksel gelişimi desteklenir.

Oksitosin hormonu bebeklerin bağışıklık sistemini destekler, bu da sık sık sarılan çocukların daha sağlıklı olmasını sağlar.

Sarılma oksitosin hormonu salgılatarak ağrıyı giderir, kan basıncını düşürür.

Oksitosin hormonu stres hormonunu dengelediği için çocukların duyguları ile daha kolay başetmesini ve stres yaşayan çocuğun kendini daha kolay toplayarak duygularını daha kolay düzenlemesini sağlar.
Sarılmak güven duygusunu artırırken, korkuyu azaltır ve ilişkileri iyileştirir. Güvenli bağlanmayı destekleyen sarılma, ebeveyn ile bebeğin bağlarını güçlendirir.

Aşkla dolu, mutlu bir aileye sahip olmak oksitosinli bir hayatı garantiliyor. Birbirinize sarılın ama en önemlisi sık sık kendinize sarılın. Herkese bol oksitosinli bir hayat diliyoruz.

 

Stresli misiniz?

 

Sevdiğiniz biriyle kucaklaşın: oksitosin hormonu salgılamanızı sağlar! Kan basıncınızı azaltır, sakinleştirir.

Sevgi, aşk ve bağlılık hormonu olarak da bilinen oksitosinin kasları iyileştirici gücü olduğunu, bedenimizin salgıladığı en önemli iltihap önleyici olduğunu biliyor musunuz? Sarılma bağışıklık sisteminizi güçlendirir, ağrıyı giderir, kan basıncını düşürür ve sevdiğiniz insanlara sarılmak vücuttaki oksitosin seviyesini arttırır.

Mumsy Natural

Dermatolojik cilt bakım markası Mumsy Natural, dünyada 29 yıl, Türkiye’de 6 yılı aşkın süredir annelerin konforu, bebeklerin sağlıklı ve mutlu gelişimine katkı sağlamak için çalışıyor. En iyi organik içerikler ve kaliteli hizmet ilkelerini benimseyen marka, uzmanlarıyla birlikte yaptığı çalışmalar ile anneler ve bebeklerin cilt sağlığı ve bakımı konusunda premium ürünler sunuyor. Mumsy Natural®, yenidoğanlar, bebekler, çocuklar, hamilelik öncesi ve sonrası dönemi için; gebeler ve yeni annelere yönelik cildin özel ihtiyaçlarına premium dermo-kozmetik ürünler geliştirmektedir. Mumsy Natural® ürünleri yapay renklendiriciler, kokular, petrokimyasallar ve koruyucu maddeler içermez. Marka, hayvanlar üzerinde test yapmıyor, çevreye ve adil ticarete saygı duyuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ad Soyad *