Baba Adaylarının hamilelik sürecinde yaşadığı hormonal değişimler

Baba adayları da bebek bekleyen kadınlar gibi hormon düzeylerinde değişimler yaşar.

Hamilelik sürecinde baba adaylarında gerçekleşen hormonal değişiklikleri araştıran Robin Edelstein’in araştırması American International Journal of Biology’de yayınlandı.

Yayınlanan araştırma sonuçları için, bebek bekleyen çiftlerden 8 hafta süre ile tükürük örnekleri alındı. Alınan örneklerle testesteron, östradiol, kortizol ve progesteron hormon seviyeleri takip edildi.

Bu sürede bebek bekleyen babaların kanında testesteron ve östradiol seviyesi düşürken, bebek dünyaya geldikten testesteron seviyesinde ani bir düşüş yaşanır. Testesteron hormonunun en az salgılandığı bu dönem babanın bebeğine bağlanmasını ve eşini destekleyen bir tutum almasını sağlar.

İlerleyen günlerde babalık hayatının genelinde testesteron düşük bir seviyede salınmaya devam eder.  Doğa babaların testesteron seviyesini düşürerek bebeğine ve eşine bağlanmasını, bebeğin ihtiyaçlarını gözetmesini, bebeğine ve eşine karşı hassas ve sevgi dolu olmasını sağlar. Bu bebeğin hayatta kalımını ve ailenin devamlılığını sağlar.

En iyi göğüs ucu yarası kremi Mumsy Natural

Hormonal Changes in Fathers

During pregnancy, just like the birthing mother, the expectant father also experiences changes in hormone levels.

A study was published in the America Journal of Human Biology conducted by Robin Edelstein. She swabbed the mouths of couples who were expecting their first baby throughout the pregnancy at 8 week intervals. They measured levels of testosterone, estradiol, cortisol and progesterone in both the expectant mother and father.

What was discovered is that the expectant fathers testosterone and estradiol levels began to slowly decrease throughout the pregnancy. And not just that, they discovered that the levels of some hormones appeared linked to those of their pregnant partner. There is a form of interdependence happening amongst expecting couples.

Once the babies were born, it was observed that the men that had the larger drops of testosterone levels seemed to be more engaged with their babies and also more supportive of their partners.

Testosterone levels will continue to stay at a lower level during his life as a father and partner.

Natures purpose in lowering a fathers testosterone levels is to keep him engaged with the infant, alert to baby’s needs, listening for baby’s cues, to behave more lovingly towards his baby and partner. This ensures the family unit and survival of the baby.

Mumsy Natural Doğal Pişik Kremi

Mumsy Natural

Dermatolojik cilt bakım markası Mumsy Natural, dünyada 27 yıl, Türkiye’de 4 yılı aşkın süredir annelerin konforu, bebeklerin sağlıklı ve mutlu gelişimine katkı sağlamak için çalışıyor. En iyi organik içerikler ve kaliteli hizmet ilkelerini benimseyen marka, uzmanlarıyla birlikte yaptığı çalışmalar ile anneler ve bebeklerin cilt sağlığı ve bakımı konusunda premium ürünler sunuyor. Mumsy Natural®, yenidoğanlar, bebekler, çocuklar, hamilelik öncesi ve sonrası dönemi için; gebeler ve yeni annelere yönelik cildin özel ihtiyaçlarına premium dermo-kozmetik ürünler geliştirmektedir. Mumsy Natural® ürünleri yapay renklendiriciler, kokular, petrokimyasallar ve koruyucu maddeler içermez. Marka, hayvanlar üzerinde test yapmıyor, çevreye ve adil ticarete saygı duyuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ad Soyad *